Arutelu Patareis “Vabadusvõitlus: võit hirmu ja surma üle”

12/09/2019 Off By Admin
Arutelu Patareis “Vabadusvõitlus: võit hirmu ja surma üle”

Eesti Mälu Instituut kutsub Teid Patarei vanglas toimuvale arutelule „Vabadusvõitlus: võit hirmu ja surma üle“. Ettekande Eesti metsavendlusest peab Kaitseväe juhataja Martin Herem. Ajaloolane, metsavendluse uurija Martin Andreller; professor, semiootik Mihhail Lotman* ning psühholoog ja kaitseliitlane Grete Arro juurdlevad, miks inimesed osutavad ohtu eirates ja raskusi trotsides vastupanu poliitilisele korrale vabaduse nimel ning kui edukalt on seda minevikus Eestis ja mujal tehtud.

Arutelule eelnevad mälestushetked: kõnelevad justiitsminister Raivo Aeg ja Riigikogu Eesti metsavendluse traditsiooni hoidmise toetusrühma esimees Eerik-Niiles Kross.

Osalemiseks on vaja registreeruda (kohustuslik) hiljemalt 18. septembriks siin (üritus on tasuta):

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScxnJ7KGe1579eqtyVsh0ONC5ibaWNf0Q7RqzwqE8-9uCQrSA/viewform

Osalejatele on Patarei näituseala „Kommunism on vangla“ külastamine pärast üritust TASUTA!

Üritus on pühendatud vastupanuvõitluse päevale, mis on päev varem, 22. septembril. Vastupanuvõitluse päeval tänatakse ja mälestatakse kõiki Eesti inimesi, kes ei alistunud ja osutasid relvastatud või muud vastupanu okupatsioonivõimudele eesmärgiga taastada Eesti Vabariigi iseseisvus.

Septembris 1944 Saksa armee taganes ja tekkis ajalooline hetk, mil moodustati seaduslik Otto Tiefi valitsus, mis püüdis leida võimalusi Eesti riikluse taastamiseks. 22. septembril 1944 tungis Punaarmee Tallinna. Pika Hermanni torni tippu heisatud Eesti lipp võeti maha ja asendati punalipuga. Sellest hetkest sai alguse üldrahvalik relvastatud vastupanuvõitlus, mis oli kõige aktiivsem kuni 1950. aastate keskpaigani.

Toimumiskoht täpsemalt: Patarei vangla Linnahalli poolne tiib, sissepääs Suur-Patarei tupiktänava kaudu väravast (keerata Kalaranna tn-lt).

Programm

14:40-15:00 kogunemine Patarei hoovis, sissepääs Suur-Patarei tupiktänava kaudu
15:00-15:15 mälestushetked vabaduse nimel kannatanute tahvli juures
Kõneleb Eesti Vabariigi justiitsminister Raivo Aeg ja Riigikogu Eesti metsavendluse traditsiooni hoidmise toetusrühma esimees Eerik-Niiles Kross.
Soovijad saavad asetada lilli ja küünlaid
15:20-17:00 ettekanne ja arutelu (Patarei saalis)
17:00 suupisted ja vaba suhtlus

Esinejatest

Martin Andreller, metsavendluse uurija, Eesti Mälu Instituudi teadur, kaitseliitlane ja Patarei näituseala „Kommunism on vangla“ kuraator
Grete Arro, Tallinna Ülikooli psühholoogia instituudi teadur, psühholoogiadoktor
Mihhail Lotman, Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudi professor, Tartu Ülikooli semiootika juhtivteadur, filosoofiadoktor
Martin Herem, Kaitseväe juhataja aastast 2018, kindralmajor, kaitsnud Eesti metsavendluse teemalise magistritöö
Moderaator: Sandra Vokk, Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige

*kinnitamisel

Lisainfo:


sergei.metlev@mnemosyne.ee
www.mnemosyne.ee
www.patareiprison.org