President Ilves toetab kommunismiohvrite muuseumit Patareis ja kutsub üles hoidma ajalootõde

28/02/2020 Off By Admin
President Ilves toetab kommunismiohvrite muuseumit Patareis ja kutsub üles hoidma ajalootõde

Endine Eesti president ja praegune Stanfordi Ülikooli külalisprofessor Toomas Hendrik Ilves avaldas toetust endisesse Patarei vanglasse rajatavale Rahvusvahelisele Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumile ja teaduskeskusele ning kutsus üles kõiki eestlasi ning Eesti sõpru algatust toetama, et talletada ajalootõde totalitaarsete režiimide kuritegude kohta tulevaste põlvede jaoks.

“Ma kutsun üles kõiki eestlasi ning sõpru ja liitlasi kogu maailmas toetama seda tähtsat algatust, et talletada ajalootõde ka järeletulevate põlvkondade jaoks,”  ütles Ilves endisesse Patarei vanglasse Eesti Mälu Instituudi eestvedamisel rajatava muuseumi ja teaduskeskuse kohta. 

Oma avalduses toob endine riigipea välja, et “Patarei müürid on olnud tunnistajaiks me ajaloo ühele süngeimale ajajärgule. On vähe paiku, mis sobiksid paremini selleks, et teavitada kogu maailma kuritegudest, mis pandi toime Nõukogude Liidu ja Saksamaa okupatsioonide ajal Eestis ning ka kuritegudest kõigi Kesk- ja Ida-Euroopa riikide ja rahvaste vastu, kellega meid muu hulgas ühendab ka me traagiline minevik.”

Ta väljendas ka murelikkust sagenevate katsete üle moonutada ajalootõde.
“Täna seisab Eesti ja tema naabrite ajalookäsitlus taaskord vastamisi suureneva pahatahtlike moonutuste ohuga, mistõttu vajadus 20. sajandi totalitaarsete režiimide ajaloo uurimise usaldusväärsete tulemuste järele muutub järjest pakilisemaks.”

Muuseumi loomist toetab Eesti riigi poolt justiitsministeerium, Euroopa mäluasutused ja eratoetajad.

Patareisse kavandatud muuseum ja teaduskeskus on sätestatud Patarei müügitingimustes. Uus omanik peab hoone renoveerimisel arvestama, et idatiiba tuleb muuseumipind. Maist septembrini on seal avatud ajutine näituseala “Kommunism on vangla“, mis töötab soojematel kuudel kuni hoone läheb remonti.

TÄISMAHUS AVALDUS on kättesaadav kommunistlike režiimide kuritegudele ja nenede ajaloole keskenduvas portaalis (Eesti Mälu Instituudi projekt): http://communistcrimes.org/et/president-ilves-toetab-rahvusvahelise-kommunismiohvrite-malestusmuuseumi-loomist-patareis

Lisainfo:
Sergei Metlev
Eesti Mälu Instituut
Teavituse ja koostöö valdkonna juht
sergei.metlev@mnemosyne.ee
+372 53 35 96 39
www.mnemosyne.ee